11
MAY
2018

Yeni Kurulan Doğal Varlıklar Çalışma Grubumuz Faaliyetlerini Sürdürmekte.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    2018 yılı itibariyle Kırklareli Kent Konseyi bünyesinde kurulan Doğal Varlıklar Çalışma Grubu; bölgemizde yaşanan ve yaşanacak çevre tahribatlarına ışık tutmak, endemik ve soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bölgemize ait bitki ve hayvan türlerini araştırmak, doğal süreçler yoluyla oluşan, mağaralar, ırmaklar, ormanlar, şelaleler gibi doğal yaşam alanlarını belirlemek ve gerekli çalışmaların yapılabilmesi için zemin hazırlamak, kültürel varlıkları (eski dönem eserler) keşfetmek ve koruma statülerinin belirlenmesi yolunda çalışmalar başlatmak adına kurulmuştur.

    Nisan Ayı itibarıyla başlattığımız saha çalışmalarının yanı sıra, Kent Konseyi Merkezinde gerçekleştirdiğimiz toplantı ve eğitimler ile Grubumuz kısa zamanda başarılı işlere imza atmıştır.

    Yaptığımız çalışmalara örnek verecek olursak;

ISTRANCALARDA BÜYÜK KEŞİF ;

    Son dönemde Istrancalarda takibe aldığımız ve yaptığımız araştırmalarda daha önce kayıt altına alınmamış mağaralar ile bir adet şelale keşfedilmiştir…

    Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan YEDİUYUR, KIRMIZI ORMAN KARINCASI KOLONİLERİ bulunmuştur.

KARADERE MAĞARASI ;

    Yapılan saha ve literatür çalışmaları sonucu İlimiz Karadere Köyü kuzeyinde yeni bir mağara (su batan tip) keşfedilmiştir. Grubumuz ile koordineli olarak İTÜMAK (İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Klübü) ve GALERİ (Mağara Araştırma Grubu) ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda mağaranın, jeolojik anlamda gelişimini devam ettiren aktif, kendi flora ve faunasına sahip bir mağara olduğu anlaşılmış olup lokasyonda çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca bunların tescillenerek koruma altına alınmasına yönelik çalışmalarımız sürmektedir.

    Gönüllülük temelinde kurulmuş olan Doğal Varlıklar Çalışma Grubumuzun Yürütme Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

BAŞKAN: Mahmut SÜRER

YAZMAN: Kerem TOPLUOĞLU

ÜYE: Onur GÜNEŞ

    Çevreye, doğal yaşama duyarlı olan; kalkınmanın sürdürülebilir bir şekilde gerçekleşmesini hedefleyen herkesi Doğal Varlıklar Çalışma Grubumuza katkı sunmaya, katılmaya davet ediyoruz. Çevremizdeki anıt ağaç olabilecek ağaçları, bulduğunuz mağaraları, bilinmeyen çağlayanları ve koruma altındaki hayvanları, bunlara ait yuvaları Çalışma Grubumuza bildirmenizi bekliyoruz. WEB sayfamıza girerek iletişim olanaklarına ulaşabilirsiniz.

WEB: kirklarelikentkonseyi.org.tr

WhatsApp Image 2018-04-25 at 16.57.04 WhatsApp Image 2018-04-25 at 16.59.20