29
MAY
2018

Trakya Kent Konseyleri Birliği (TKKB) Olağan Genel Kurulu Yapıldı.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    Trakya Kent Konseyleri Birliği (TKKB) Olağan Genel Kurulu 27.05.2018 Pazar günü, Kırklareli Kent Konseyi ev sahipliğinde yapıldı. Birliği oluşturan 19 Kent Konseyinden, başkanları, yürütme kurulu üyeleri, meclisler ve çalışma gruplarından yaklaşık 100 kişinin bir araya geldiği Genel Kurul saat:09.30’ da kayıtlar ile başlayıp, saat 10.00’ da Kırklareli Kent Konseyi Başkan Seyfi MERİÇ’ in konuşmasıyla açıldı. Meriç, konuşmasında özetle Kent Konseylerinin işlev ve görevlerinden bahsedip, her konseyin içinde bulundukları kendi öznel koşulları doğrultusunda etkinliklerini planlayıp, geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

    Daha sonra kürsüye gelen TKKB ve Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya GÖKERKÜÇÜK; Kent Konseylerinin, toplumda çözüm yeri gibi algılandığını, bu beklentinin bizleri mutlu ettiğini, ama ne yazık ki bağlı olduğumuz Yönetmelik başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle ancak çözüme yönelik öneriler üreterek baskı unsuru olabileceğini söyledi.

    Yard.Doç.Dr.Metin ERTEN, kendine ayrılan süre içinde Kent Konseylerinin açmazlarını, ekonomik olarak özerk bir yapısı olmaması nedeniyle yapabileceklerini, yapması gerekenleri ve yapamayacaklarını soru- cevap şeklinde tartıştırdı. Konuya yönelik olarak sürecin Avrupa’ da nasıl, ülkemizde nasıl işlediğini örneklerle sundu.

   Öğle sonrası konuşmasına başlayan Mimar Mücella YAPICI, belediyelerin yeterli geliri olmadığından, “ kentsel dönüşüm “ adıyla ranta yöneldiğini söyledi. Tarım ve hayvancılığın bitirilmesi sonucu aldığı göç nedeniyle azmanlaşan İstanbul’ un suyunun Istrancalardan bedava alındığına; ama İstanbullulara para ile satıldığına vurgu yapan YAPICI; ihtiyacı karşılamak amacıyla değil, kâr amacıyla büyük konutlar yapıldığını, bunun sonunda kentlerin yaşanamaz hale geldiğini söyledi.

    Daha sonra sunumuna başlayan Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi, Avukat Bülent KAÇAR; Istrancalar ve Tüm Trakya’ daki çevre ve doğa tahribatına dikkat çekti. Kıyılarımızda kurulması düşünülen ve “ Deniz Üstü RES Projesi “ denilen, ama aslında kıyılarımızın işgali anlamına gelen gelişmeleri anlattı.

    Nihat ÇOLAK ( Edirne ), Mehmet AKBAL ( Uzunköprü ) ve Göksal ÇİDEM ( Kırklareli ) ‘ den oluşturulan Sonuç Bildirisi Hazırlama Komisyonu adına söz alan Nihat ÇOLAK; en kısa zamanda hazırlanacak sonuç bildirisini, Kent Konseyleri ile paylaşacaklarını söyledi.

    Genel Kurulun sona ermesinden sonra, Yayla Mahallemizdeki Atatürk Evi ve Ali Rıza Efendi Kültür Evi, il dışından gelen konuklarımıza gezdirildi. Yayla Parkı’ nda bir süre dinlenen konuklar, daha sonra İllerine yolcu edildi.

WhatsApp Image 2018-05-28 at 14.52.16 (5)WhatsApp Image 2018-05-29 at 14.06.50

WhatsApp Image 2018-05-28 at 14.52.12 (1)WhatsApp Image 2018-05-28 at 14.52.12 (2)