20
TEM
2018

Termik Santral İçin İnece Beldesi’ nde Toplantı Yapıldı.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

   İNECE (3)    İlimiz İnece Beldesi, Ulukonak Mahallesi yakınında yapılması planlanan termik santrale dair halkı bilgilendirme toplantısı, 18.07.2018 Perşembe günü saat: 21:00’ de, İnece Kültür Merkezi’ nde yapıldı. Birinci sınıf tarım toprakları üzerinde kurulmak istenen santral, yalnızca bacasından 61 ton kül bırakacaktır. Bu kül havaya yayıldıktan sonra tarlalarımızın, bahçelerimizin, ormanımızın üstüne çökerek topraklarımızı çölleştirecek; havamızı kirleterek kanser, kalp hastalıkları, felç, erken doğum, ölü doğum gibi olumsuzluklarla yaşamımızı etkileyecektir. Bu santral ayrıca saate 85 ton yer altı suyunu çekerek derelerimizi, kaynaklarımızı kurutacak; kirlettiği suyu da çevreye boşaltarak, yeni bir kirlilik yaratacaktır.

    Tüm bu olumsuzluklar hakkında yöre halkını bilgilendirmek, farkındalık yaratmak amacıyla, Kırklareli Kent Konseyi öncülüğünde, İnece Belediye Başkanlığının destek ve katılımı, Trakya Platformu Bilim ve Hukuk Kurullarının katkıları ile yapılan toplantımıza, yöre halkından yaklaşık 1000 (bin) kişilik bir katılım sağlanmıştır.

    Konseyimiz bünyesinde faaliyet yürüten Çevre Meclisimize bağlı Doğal Varlıkları Koruma Çalışma Grubumuzda görev alan gençlerimizin bölgede yaptığı çekimlerle hazırladığı video gösterimiyle açılan toplantı; Trakya Platformu Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr.Faruk YORULMAZ ve Prof.Dr.Muzaffer ESKİOCAK’ ın, termik santralin insan sağlığı, çevre ve doğal yaşam üzerinde oluşturacağı olumsuzlukları sunmasıyla devam etti. Daha sonra kürsüye gelen Trakya Platformu Hukuk Kurulu üyesi Avukat Gülşen TUFAN, hukuki düzlemde yapılması gerekenleri, bu bağlamdaki haklarımızı aktardı.

    Toplantının sonunda yöre halkından söz alanlar, termik santrale karşı kararlılıklarını ifade ederek; 03 Ağustos 2018 günü İnece’ de yapılacak ÇED ( Çevresel Etki Değerlendirme ) toplantısında, itirazlarını en yüksek sesle haykıracaklarını bildirdiler.

İNECE (1)İNECE (2)

KIRKLARELİ KENT KONSEYİ