03
AğU
2018

Termik Santral İçin ” ÇED ” Toplantısı Yapılamadı !

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Tarımsal SİT ilan edilen Kırklareli Ovası’ nın hemen yanına kurulması düşünülen kömürlü termik santral için 03.08.2018 Cuma günü, firma temsilcileri ve Bakanlık temsilcilerince yapılacak ÇED toplantısı, yöre halkının yoğun tepkisi sonucu gerçekleştirilememiştir.

03.08.2018 İnece'de ÇED Toplantısı (3)   Kömürlü termik santralin tarım alanları, doğa ve insan yaşamı üzerindeki zararları ve yaratacağı tahribat konusunda Dokuzhöyük Köyü, Kırklareli Merkez, İnece Beldesi ve Karahalil Beldesi’ nde; Trakya Platformu Bilim ve Hukuk Kurulu mensubu bilim insanı ve hukukçu arkadaşlarımızın da katkılarıyla organize ettiğimiz bilgilendirme toplantıları, sonuç üzerinde olumlu etki yapmıştır. Bu süreci ören Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’ ne, Doğal Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’ nu oluşturan gençlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Gençlerimiz süreç boyunca sahada, köylerde çalışmalarını yürütmüşler, konuya dair hazırladıkları çeşitli video gösterimleriyle etkili olmuşlardır.03.08.2018 İnece'de ÇED Toplantısı (6)

Ama takdirin en büyüğü topraklarına, havasına, suyuna, çocuklarının geleceğine ödünsüz sahip çıkan yöre halkınadır. Her türlü zorlama ve baskıya rağmen, birkaç binle ifade edebileceğimiz bir kalabalıkla toplantı merkezinin çevresini sarmışlar, gelenleri yoğun bir şekilde protesto ederek demokratik tepkilerini göstermişler, ÇED toplantısının yapılmasına izin vermemişlerdir.

    Kollektif bir çalışmanın yürütüldüğü bu sürece katkı sunan Belediye Başkanlarına, köy ve mahalle muhtarlarına, STK temsilcilerine de ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.

03.08.2018 İnece'de ÇED Toplantısı (5)03.08.2018 İnece'de ÇED Toplantısı (4)03.08.2018 İnece'de ÇED Toplantısı (7)