05
EKI
2019

Teke deresindeki balık ölümleri devam ediyor!

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    Kırklareli Merkez ilçeye bağlı Dokuzhöyük köyündeki Teke deresinde atık sulardan kaynaklanan dere kirliliği bugün yeniden gündeme geldi. Deredeki aşırı kirlilik ve balık ölümleri ile ilgili kendisine gelen ihbar üzerine derhal harekete geçen Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu,yetkili mercileri konuyla ilgili bilgilendirerek gerekli çalışmanın yapılmasını sağladı.

    Kırklareli Kent Konseyi bünyesindeki Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu,Dokuzhöyük köyündeki Teke deresinde yaşanan kirlilik konusunda bugün kendisine gelen ihbar üzerine derhal harekete geçti. Balık ölümlerinin yaşandığı ve suyun renginin beyaza büründüğü gözlenen deredeki kirlilik ile ilgili olarak Çalışma Grubu Üyeleri, Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne ihbarda bulundu. Yetkililer dere suyundan numune alırken, dere kirliliği ile ilgili olarak yöre halkı ile görüşüldü. Aynı bölgede daha önce de sık sık yaşanan ve çevre işletmelerin atık sularından kaynaklanan kirlilikle ilgili konuşan vatandaşlar, çevre ve canlı yaşamını tehdit eden duruma sebep olan faktörleri, İnece Belediyesi Arıtma Tesisi’ nin kapasite yetersizliği ve arıtma tesisinde görev yapan personelin yeterli vasıflara sahip olmaması olarak sıraladı.Nitekim olay yeri görüntülerinde, arıtma tesisinden deşarj yapılan alanın üst bölgesinde suyun berrak olduğu ancak deşarjdan sonra suyun renginin değiştiği gözlendi.Baraj kapaklarının kapatılması neticesinde mevcut su seviyesinin azalmasıyla da deşarj sonucu kirlilik daha belirgin hale geldi. Diğer yandan köylüler işletmelerin atıklarını devrettiği İnece Belediyesi Arıtma Tesisi’ nin kapasite yetersizliğinin yanı sıra tesiste çalışan personelin de gerekli donanıma sahip olmadığını iddia etti. Bazı iddialara göre ise, özellikle yağışın bol olacağı dönemlerde deşarj yapılarak atık suyun yağmur suyu vasıtasıyla kamufle edilerek deşarj edildiğine vurgu yapıldı.

   Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu üyelerinin konuyla ilgili görüştüğü İnece Belediye Başkanı Şahabettin Vardar yaptığı açıklamada, küçük bir belediye oldukları için imkanlarının kısıtlı olduğunu ifade etti. Çalışma Grubu, ayrıca Dokuzhöyük Köy Muhtarı ve Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç’ u da bilgilendirdi.

    Daha önce de sık sık yaşanan ve Kırklareli İl Genel Meclisi gündemine giren Dokuzhöyük’ teki Teke deresinde,atık sulardan kaynaklanan kirlilik ile ilgili olarak şimdiye kadar somut bir adım atılamazken, Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.Yaşanan kirlilik nedeniyle acilen önlem alınmasını, önlemler alınmadığı takdirde mağduriyet yaşayanların başlatacağı adli ve idari süreçte her türlü desteği vereceğimizi, ihbar ve ihtar ediyoruz.

unnamed (1) unnamed (3) unnamed