22
MAY
2018

Trakya Kent Konseyleri Birliği Genel Kurul Toplantısı

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    Trakya Kent Konseyleri yerellerimizde örgütlü olan 19 Kent Konseyinin bütünlüğünü sağlamak amacıyla örgütlenmiş bir üst kurumdur.

Trakya genelinde ortak hareket etmek, bilgi ve deneyim paylaşımı sağlamak amacıyla yılda en az iki defa toplanma kararı vardır.

2017 yılı ikinci toplantısını Kasım ayında Lüleburgaz’da yapan Birliğimiz 2018 yılı ilk toplantısını da Kırklareli Kent Konseyi ev sahipliğinde Kırklareli Royal Bilgiç Otel’de yapacaktır.

27 Mayıs 2018 Pazar günü yapılacak toplantıda üç ana gündem tartışılarak ortaklaşmaya çalışılacaktır.

    İlk oturumda; Kent Konseylerinin çalışması, mevzuatı ve kent konseylerini anlamada ortaklaşabilme amaçlanmıştır. Bu konuda araştırmaları olan, ülkemizde ilk kent konseyleri oluşumunda görev alan Yar. Doç. Metin ERTEN sunum yaparak kolaylaştırıcı olacaktır.

    İkinci oturumda; Kentlilik bilincinin gelişmesi konusu tartışılacaktır. Hepimizin kentlerde yaşamak zorunda bırakıldığı günümüzde kentler aynı zamanda sermayenin kazandığı alanlar konumuna getirilmiş ve yerel yönetimler idareciden çok girişimci, yatırımcı şirketler durumuna zorlanmaktadır. Kent’ te yaşayanların müdahalesi olmadığında yaşanmaz kentlere doğru gidildiğini kentliler olarak görebilmenin yollarını arayacağız. İstanbul kent mücadelesi içinde aktif görev alan Mimar Mücella Yapıcı’ nın bizlere yeni bakış açıları sunması ve deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşması amaçlanmıştır.

    Üçüncü oturumda; Her toplantımızın ana konusu olan Trakya tartışılacaktır. Değişik doğa tahribatları ile saldırı altında olan Trakya’ mızda son durum nedir, mücadele alanlarımızda neyi nasıl ve ne kadar yapabiliyoruz konularında bilgileneceğiz ve görevler alacağız. Bu oturumun konuşmacısı, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyesi, Trakya Platformu Sözcüsü ve Hukuk Kurulu üyesi ve Avukat Bülent KAÇAR olacaktır.

    Yerel idarecilerin de konuk olarak katılmasının beklendiği toplantı herkese açıktır. Sonunda bir sonuç bildirisinin de oluşturulacağı toplantıya dostlarımızı, çevre ve kente ilgi duyan herkesi bekliyoruz.

                                                                                                                                             KIRKLARELİ KENT KONSEYİ