29
ARA
2019

Suyun Bekçilerinin Hikayesi Soğucak Köyü’nde

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcileri, Istrancalar’daki doğa katliamına karşı verilen mücadeleyi anlatan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmini, Kırklareli’nin Vize ilçesi Soğucak Köyü’nde yaşayan vatandaşlar ile buluşturdu.

IMG-20191226-WA0024

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcileri, “Suyun Bekçilerinin Hikayesi” temasıyla çekilen ve Kırklareli Istrancaları’ndaki doğa katliamına karşı verilen mücadeleyi anlatan “Ab-ı Hayat ; Istrancalar” belgesel filminin gösterimi kapsamında Kırklareli’nin Vize ilçesi Soğucak Köyü’nde vatandaşlar ile bir araya geldi.

26 Aralık 2019 Perşembe akşamı gerçekleştirilen belgesel film gösterimi etkinliğine Soğucak Köyü sakinleri ile doğa ve çevre konusunda duyarlı ve mücadele eden yakın köylerin muhtarları katılım gösterdi. Belgesel filminin gösterimi öncesinde söz alan Soğucak Köyü Muhtarı Rahmi Beler, bölgelerindeki taş ve kil ocaklarının faaliyetlerine karşı defalarca itiraz ettiklerini, Ankara’da Bakanlık’ta gerçekleştirilen İnceleme ve Denetleme Komisyonu toplantılarına katıldıklarını ve açılan 5 davayı kazanmalarına rağmen ısrarla firmaların bu tesisleri açmak istediklerini ifade etti.

IMG-20191226-WA0025

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun desteğini her zaman aldıklarını katılımcılarla paylaşan Rahmi Beler, Soğucak Köyü’nün doğal, kültürel ve tarihi değerlerine sahip çıkan Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcilerine teşekkür etti. Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu adına söz alan grup başkanı Kerem Topluoğlu, Soğucak Köyü’nü kendine özgü doğal ve tarihi güzellikleri içerisinde değerlendirdiklerini, yapmış oldukları saha ve tescil çalışmaları ile doğal varlıkları tehdit eder hale gelen unsurlara itiraz sürecinde kuvvetli katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti. Belgesel filminin yapım ve yönetmenliğini üstlenen Racia Adar’ın Kırklareli’nin geleceği üzerine umut ve mücadele dolu desteğini ileten Kerem Topluoğlu, konukseverliği için Muhtar Rahmi Beler’e ve Soğucak Köyü sakinlerine teşekkürlerini sundu.

“Ab-ı Hayat Istrancalar” ilgiyle izlendi

Konuşmaların ardından, daha önce Rusya ve Hindistan’da festivallerde gösterimi yapılan, son olarak 11 Ekim 2019 tarihinde 6. Bozcada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne finalist olarak katılan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” ilgiyle ve beğeniyle izlenildi. Film gösteriminin hemen ardından Kırklareli Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mahmut Sürer, üzerinde önemle çalıştıkları Soğucak Köyü’nün saha incelemesi kısa video sunumunu paylaştı.

IMG-20191226-WA0026

“Ab-ı-Hayat: Istrancalar” Belgesel Film Gösterimi, dilek ve düşüncelerin paylaşılması ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi. Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcileri ileri tarihlerde belgesel gösterimi ziyaretlerini sürdüreceklerini ifade etti. (Kırklareli Kent Konseyi)