01
MAR
2018

Koruköy Dolamit Ocağı ÇED Toplantısı Yapılamadı

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

20180227_101723 20180227_090127

      Kırklareli Merkez İlçe, Koruköy mevkiinde faaliyet gösteren Dolamit Ocağı Kırma-Eleme Tesisi’nin kapasite artış talebi üzerine 27.02.2018 tarihinde yapılması düşünülen ÇED ( Çevresel Etki Değerlendirme ) toplantısı, köy halkının tepkisi karşısında yapılamadı. Kent Konseyi Çevre Meclisimizin destek ve kolaylaştırıcılığı ile konuya dair ayrıntılı bilgiye kavuşan bölge halkı, “ ormanlarımızı, suyumuzu, yaşamamızı bitirecek olan taş ocaklarını istemiyoruz. “ dedi.

      Bölgede bulunan 5 şirket yılda toplam 2 milyon 124 bin 200 (2.124.200 ) ton üretim yapmakta. Bu şirketlerin kapasite artış talebi ile bu miktar 10 milyon ton/ yıla ulaşacaktır ki ; bölgede yaşayanların doğal, ekonomik ve sosyal yaşamlarının yok edilmesi anlamına gelmektedir. Zira bu şirketlerin faaliyetleri, su kaynaklarının tükenmesi , hayvancılığın sona ermesi gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bölgede faaliyette olan bir çok kalker ocağı ile kırma- eleme tesislerinin yarattığı olumsuzluklar ortada dururken , bunlara yenilerinin eklenmesi insan yaşamını olumsuz etkileyeceği gibi , bölgedeki doğal yaşamı yok etme potansiyeline sahiptir. Tüm bu nedenlerle Istrancalarda ister RES, ister taş ocağı , ister maden ocağı; adı her ne olursa olsun daha fazla talana izin verilmemelidir.

      Kırklareli Kent Konseyi olarak yaşam alanlarımıza yapılan saldırıları yakından takip ediyor; Çevre Meclisimizin fedakarca çalışmaları ile bölge halkı bilgilendiriliyor , ilgili birimler nezdinde gerekli itirazlar geliştiriliyor ve yine bölge halkı ile birlikte gerekli tepkiler zamanında konuluyor.