04
MAR
2020

Kırklareli Terra Madre Anatolia’ya Katılıyor

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Sn. Ali Çakır Terra Madre Anatolia toplantısına katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıyla ilgili Çakır şu bilgileri verdi:

“Dünyanın en büyük uluslararası gıda hareketi Slow Food önderliğinde iki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen “Terra Madre” gastronomi fuarıdır. Fuar “Terra Madre Anatolia” adıyla 2021’de ilk defa İzmir’de yapılacak. Terra Madre fuarı, Türkiye’deki “Slow Food” gruplarının ortaklığıyla hayata geçirilecek.

  Ekran Resmi 2020-03-03 23.59.01Kırklareli’ndeki  ve Türkiye’deki Küçük Üreticilerin Kaderi Değişecek

İzmir’de düzenlenecek Terra Madre Fuarı’na Trakya ve Anadolu’dan küçük üreticiler katılacak. Trakya ve Anadolu mutfağının, tarım ürünlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda, bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, geleneklerinden gelen yerel ürünlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. Slow Food birlikleri, belediyeler ile üreticilerin tek tek tespit edileceği fuarın hazırlık süreci 1 yıl sürecek.

Fuarda Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden gelen gastronomik ürünler buluşacak. Fuar kapsamında üreticiler de bir araya gelerek sorunlarını konuşacak. Sağlıklı gıdaya erişim ve tarım konusunda çok sayıda panel ve çalıştaylar yapılacak. Terra Madre’nin Türkiye ve Akdeniz’den yüzlerce yerel üretici ve binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapması hedefleniyor.

Kırklareli’nin Üreticileri ve Ürünleri Fuar’da Sergilenecek

Fuarda üzüm, süt, buğday, zeytin ve diğer gıdalar konuları ana tema olarak seçildi. Kırklareli olarak fuara hardaliyemiz, peynir çeşitlerimiz, balımız ve tarhana çeşitlerimizle katılacağız. Üreticilerimize destek olacağız.