18
KAS
2019

Kent Konseyi’nde “Karagöz Hacivat Gölge Oyunu” sergilendi.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

     Kırklareli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Fatih Umutlu (Hayali Küçük Fatih), her mahalleden çocukları Gölge Oyunu ile buluşturmayı hedefleyen proje kapsamında, Kent Konseyi binasında çocuklar için Karagöz Hacivat Gölge Oyunu sergiledi.

    Kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile adından sıkça söz ettiren Kırklareli Kent  Konseyi, şimdi de Gençlik Meclisi çatısı altında Kırklareli’nde yaşayan çocukları Karagöz Hacivat Gölge Oyunu ile buluşturmaya başladı. Her mahalleden çocukları Gölge Oyunu ile buluşturmayı hedefleyen proje kapsamında, 13 Kasım 2019 Çarşamba günü, Gençlik Meclisi Başkanı ve aynı zamanda Hayali (Karagöz oynatıcısı) Fatih Umutlu (Küçük Fatih) tarafından çocuklar için Karagöz Hacivat Gölge Oyunu sahnelendi. Kırklareli Kent Konseyi binasında ücretsiz olarak düzenlenen gösteri, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu 2A sınıfından gelen 30 öğrenciye yönelik sergilendi. Saat 16.00’da başlayan etkinlikte çocuklar, Hayali Küçük Fatih tarafından sergilenen Karagöz Hacivat Gölge Oyunu ile eğlenceli zaman geçirdi. Gösteri sonunda ise katılımcı çocuklara anı belgeleri verildi.

“Mahallelere yönelik ücretsiz gösterimlerimiz devam edecek”

    Etkinlikle ilgili açıklama yapan Kırklareli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı ve Hayali Fatih Umutlu, “Karagöz çok eskiden beri var olan geleneksel sanatlarımızdan bir tanesi… Karagöz’ ü hemen her çocuğun izleyerek bu geleneği tanıması gerek diye düşündük ve bunu bir projeye dönüştürerek faaliyetlerimize başladık. Bugün de ilk oyunumuzu, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu 2A sınıfından gelen 30 öğrencimize sergiledik. ’Kırklareli’ nde Her Mahallemizden Çocuklarımızı Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu İle Buluşturuyoruz’ sloganı ile yola çıktığımız proje kapsamında, mahallelerimizden bir araya gelen çocuklarımız, Kırklareli Kent Konseyi binasına gelerek Karagöz izleme keyfini yaşıyorlar. Bundan sonra da gösterimlerimiz sürecek. Vatandaşlar, kendi mahallelerinden en az 20 çocuğu bir araya getirip bize başvurdukları takdirde gösterimizi ücretsiz olarak yine sahneleyeceğiz. Başvuruda bulunmak isteyenler 0 543 6092484 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirler. Tüm çocuklarımızın geleneksel sanatımızı tanıması bizim en büyük dileğimizdir.” diye konuştu.

thumbnail_IMG-20191113-WA0005 thumbnail_IMG-20191113-WA0006