31
EKI
2019

Kadın Meclisi üretici kadınlara desteğini sürdürüyor…

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kırklareli’nin üretici kadınları ile birlikte Tekirdağ’da düzenlenen “Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği”ne katılarak, yöresel ürünlerimizin tanıtımını gerçekleştirdi.

     “Dünya Kadın Çiftçiler Günü” münasebetiyle, 19 Ekim 2019 Cumartesi günü, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde etkinlik düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Önder Çiftçi Kadın Kolları Yardımlaşma Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen şenlik kapsamında, girişimci kadınların söyleşisinden kadın üretim pazarının açılışına, konser programından çeşitli aktivitelere kadar birçok etkinlik düzenlendi. Program kapsamında açılışı yapılan kadın üretim pazarında ise Trakya bölgesinin üretici kadınları, yöresel ürünlerini sergileme fırsatı buldu.

Kırklarelili kadın üreticiler ürünlerini sergiledi

    Bölgenin üretici kadınlarını bir araya getiren etkinliğe, Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi de ilimizin 5 üretici kadını ile birlikte katılım sağladı. Etkinlikte Kırklarelili kadın üreticiler; ilimizde yetişen ürünlerden ıhlamur, kuru fasulye, sarmalık salamura yaprağı ile pekmez, ev eriştesi, kuskus, bal ve ev turşusu gibi yöresel lezzetlerimizi sergiledi. Etkinlikte, Kırklareli’nin Deveçatağı köyünde çiftçilik yapan Lavanta Üreticisi Çiğdem Balım’ın lavanta ve lavanta yağlarının satış ve tanıtımı yapılırken, yine aynı köyde çiftçilik yapan Feride Soydan’ın el emeği tarhanası ve kahvaltılık ürünleri etkinlikte büyük ilgi gördü. Üretim pazarında, diğer kadın üreticilerimizden Hilmiye Hüren Kızılcıkdere pekmezini, Kızılcıkdereli üretici Sevdinaz Demir kuskus, kesme, pekmez ve tarhana, Dokuzhöyük köyünden İpek Aral da Dokuzhöyük fasulyesini sundu.

    Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kırklareli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Belgin Göç, “Bölgemizdeki kadın üreticileri bir araya getiren Tekirdağ’daki etkinliğe, bizler de ilimizin kadın çiftçileri ile katıldık. Açılan üretim pazarında üretici kadınlarımız ürünlerini sergileme fırsatı buldu. Başta el yapımı tarhana ve kahvaltılık ürünler olmak üzere yöresel ürünlerimiz katılımcılardan büyük ilgi gördü. Üretim yapan kadınlarımıza desteğimiz bundan sonra da devam edecek.” dedi.

IMG-20191030-WA0011 IMG-20191030-WA0012