30
MAY
2020

Istrancalar’daki Anıt Ağaç tescil yolunda

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Kırklareli Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, İğneada beldesinin Avcılar köyünde tespit edilen, 250-300 yaşında meşe ağacı için Anıt Ağaç tescil başvurusunda bulundu.

Doğal varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilerek, gelecek nesillere taşınması amacıyla Kırklareli Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, bugüne dek onlara ağaç ve mağaranın tescil edilip korunmasına öncülük ederek bölgemizin doğal varlıklarının bulunduğu alanların korunmasını sağladı. Saha çalışmalarını düzenli olarak sürdüren Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, geçtiğimiz günlerde tespit edilen 250-300 yaşında bir meşe ağacı için Anıt Ağaç tescil başvurusunda bulundu. Demirköy, İğneada Avcılar köyü, Hocanın Kuyusu mevkiinde bulunan ve gövde çevresi yaklaşık 5 metreyi bulan anıt ağaç statüsündeki asırlık meşe ağacı için Çalışma Grubu temsilcilerinden Göksal Çidem, Kırklareli Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. İlgili başvuruda şu ifadelere yer verildi: “Istrancalar’da keşfedilmemiş veya tespit edilerek henüz tescil edilmeyen orman varlıklarımızdan, yüzlerce yıl yangın görmeyen bölgelerde asırlık meşe ağaçları var. Bölgede Anıt Ağaç statüsüne girecek meşe ağaçları bulunmaktadır.

97347198_10158727770152638_3433953625917882368_o

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi çatısı altında çalışmalar yürüten Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun kuruluş amacı ve çalışma ilkelerinden birisi de, doğal varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilerek, gelecek nesillere taşınmasıdır.

Yapılan saha çalışmalarında ekte görselleri bulunan meşe, gürgen ve çitlembik ağacı Tescilli Ağaç envanterinde kayıtlı değildir. Demirköy, İğneada Avcılar köyü, Hocanın Kuyusu mevkiindeki tahmini 250-300 yaşında meşe ağacı ekte görülmektedir. Gövde çevresi yaklaşık 5 metredir.

Anıt Ağaçlar, bir coğrafyanın doğal ve kültürel mirası olmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Kuşaklar arasında birleştirici bir işlev gören bu varlıklar, aynı zamanda botanik, tarih, gelenek, efsaneler açısından çok değerli bilgileri geleceğe aktarmaktadır.

Tespit edilen ve koruma altında bulunmayan meşe ağacı için, konunun, Tabiat Varlıkları Şube Müdürlüğünüzce değerlendirilmesi hususunu bilgilerinize arz ederiz.”

Anıt Ağaç sayısı her geçen gün artıyor

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcilerinin, bölgedeki gönüllüler ile yürüttükleri çalışmalar sonucunda birçok anıt ağaç tespit edildiğini vurgulayarak, bu doğrultudaki müracaatları sonucunda bölgemizdeki anıt ağaç sayısının her geçen gün artmaya devam ettiğini belirtti. Çağlayık köyünde 2019 ve 2020 yıllarında 5 bölgede 6 anıt ağaç tescilinin daha olduğunu ifade eden Çidem, Çağlayık bölgesi için Mehmet Kaygısız başta olmak üzere, çalışma grubu temsilcilerine, emek veren, katkı sunan, sahada araştırma yapan, tescile öneren ve onaylayan kişi kurum ve kuruluşlara Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi adına teşekkür etti. (Kırklareli Kent Konseyi)