05
TEM
2018

İlimize Kurulmak İstenen Termik Santrale Karşı İtiraz Dilekçesi

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

   santrali mi yiyieceğiz

     Kırklareli Merkez İlçeye 19,5km, İnece-Ulukonak Mahallesine 700 metre, Dokuzhöyük köyüne 1,8km, Karahalik köyüne 3km, Bostanlı köyüne 5,3km mesafedeki alana kömürlü termik santral kurulmak istenmektedir. Tarif edilen alan birinci sınıf tarım arazisidir. Söz konusu santral ise bir saatte 61 ton külü yalnızca bacasından yayacağı gibi; yine bir saatte 82 ton su tüketecektir. Ayrıca bacadan çıkan kül ve zehirli gazlar tarım arazilerinin üstüne yayılarak tarımı bitireceği gibi; soluduğumuz havayı da kirletecek, insan ve canlı yaşamına karşı tehdit oluşturacaktır.

    Çok özet olarak verdiğimiz bu bilgilerden sonra, Kırklareli kent Konseyi olarak değişik yerleşim birimlerinde çeşitli toplantılar düzenleyerek, halkımızı bilim insanları ve hukukçularla buluşturacağız. İlk toplantımız 10 Temmuz 2018 Salı günü saat: 21:00’ de Dokuzhöyük köyünde gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuya yönelik tüm teknik bilgileri içeren basın açıklamamız da önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

    ANCAK; çevreye, yaşama, doğaya duyarlı tüm halkımızı, hazırlamış olduğumuz İTİRAZ DİLEKÇESİ ni Kırklareli Kent Konseyi’ nden alarak; imzaladıktan sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim etmeye ÇAĞIRIYORUZ!

harita