24
NIS
2019

Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma ve Çalışma Grubu’ ndan Dokuzhöyük Köyü’ne Ziyaret

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

    Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma ve Çalışma Grubu 21 Nisan Pazar günü Kırklareli Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ nde gerçekleştirmiş oldukları “Trakya Kent Konseyleri ve Trakya Platformu Buluşması” programının ardından ikinci olarak Dokuzhöyük Köyü’ne bir ziyarette bulundular.

    Aralarında hukukçu ile akademisyenlerin bulunduğu heyet ile yola çıkan çalışma grubu temsilcileri, geçen 2018 yılı içerisinde, sahip olduğu verimli toprakları üzerine kurulması planlanan kömürlü entegre termik santral ile gündeme gelen Dokuzhöyük’ ün sakinleri tarafından köy kahvehanesi’ nde karşılandılar.

    Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ nden Doç.Dr.Cemal Polat, Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi’ nden Doç.Dr.Mustafa Kaya, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ nden Prof.Dr.Ahmet Yaraş ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Av.Gülşen Tufan’ ın konuk olarak katılım gösterdiği ziyaret ve sohbet toplantısına, köy sakinleri ve termik santralin ÇED süreci içerisindeki mücadeleleriyle örnek olan köy kadınları yoğun ilgi gösterdiler.

    Termik santral kurulma sürecindeki gelişmeler ve olumsuz etkileri katılımcı bilim insanları tarafından köy sakinlerine aktarılırken, Av.Gülşen Tufan köy kadınlarının duygu ve düşüncelerini alarak, mücadelelerinin her zaman takipçisi olacaklarını ifade etti.

    Anayasal düzen içerisinde herkesin hak aramakta özgür olduğunu ve Dokuzhöyük Termik Santrali’ nin kurulması gerektiği şeklinde bir kararın verilmediğini köy sakinleri ile paylaşan Gülşen Tufan, “Hukuksal süreçte her zaman Dokuzhöyük Halkı’ nın yanındayız. Sizin için buradayız. Bu süreci sahipsiz bırakmayacak ve takipçisi olacağız” dedi.

WhatsApp Image 2019-04-21 at 17.38.55 WhatsApp Image 2019-04-21 at 17.39.03

Yazar Hakkında