28
ARA
2018

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, 2018 Faaliyet Raporu Sundu.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

FB_IMG_1545433587854IMG-20181221-WA0023

 

 

 

 

 

 

 

     Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, 2018 Faaliyet Raporu Sunumu’nu Kırklareli Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

     2018 yılı içerisinde Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin girişimleriyle kurulan doğal, kültürel ve tarihi değerleri korumayı, bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla gönüllülük esasında bir araya gelen temsilcilerden oluşan Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, ilk faaliyet yılında gerçekleştirmiş olduğu anlamlı, verimli ve dikkat çekici faaliyet ve etkinliklerini Kent Konseyi bileşenleri, sivil toplum örgütleri, basın mensupları ve doğa dostu Kırklarelililer ile paylaştı.

     Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun kapsamlı olarak hazırlamış olduğu faaliyet raporu gösterimi yapıldı. Çalışma Grubunun misyonu ve vizyonu ile birlikte hedef ve stratejilerinin yer aldığı sunumda saha faaliyetleri, ÇED halkı bilgilendirme toplantıları faaliyetleri ile çalışma grubu temsilcilerinin yazılı ve görsel medya üzerine yapmış oldukları çalışmalar gösterildi. Ayrıca 9 Aralık 2018 tarihinde Kırklarelinin kuzeyinde Dereköy Yolu üzerinde tarlanın sürülmesi esnasında tesadüfen bulunarak Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcilerine iletilen, tarihinin Bizans Roma dönemine kadar dayandığı öngörülen su tünellerine dair keşif ve inceleme faaliyetleri ile incelemelerin ulusal basındaki yansıması katılımcılardan ilgi gördü.

      Programın sonunda Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu tarafından yılın doğa gönüllerine plaket takdimi yapıldı.

    Doğanın korunması ve geleceğe bırakılması için yapmış oldukları çalışmalar ve mücadeleleri dolayısıyla Kaynarca Belediye Başkanı Sayın Serdar Türker’e ve Çukurpınar Köyü Muhtarı Sayın Yaşar Geri’ye; 2018 yılında yapmış oldukları duyarlı çevre haberleri dolayısıyla da Kırklareli Sınırkent Gazetesi adına Sayın Mert Satılmış’a Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcileri tarafından plaket armağan edildi.

    Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’ nun oluşturulmasına öncülük eden, doğal yaşam alanlarının korunması, hukuk çerçevesi içerisinde nasıl mücadele edilmesi konusunda uzun yıllar çalışmalar yürüten Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Göksal Çidem’e günün anısına plaketini Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker’in takdimiyle aldı.

    Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcilerine çok teşekkür eden Göksal Çidem, gençlerin çevre duyarlılığını başarılı bulduğunu ifade ederek, doğa için verilen mücadelenin onların sayesinde gelecek nesillere aktarılacağını dile getirdi. Faaliyet Raporu Sunumu programı tüm katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

WhatsApp Image 2018-12-21 at 18.08.51IMG-20181221-WA0033