06
ŞUB
2020

Çevre Meclisi Anıt Ağaç ve Mağara Tescillerine Yenilerinin Eklenmesini Sağladı

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun saha çalışmaları ve ilgili müracaatları neticesinde, Çağlayık Köyü’nde yer alan 3 adet Macar Meşesi Anıt Ağaç’ın tescil edilmesine yönelik karar çıkarken, Armağan Köyü’nde bulunan Kazandere Mağarası’nın da tescil işlemleri için çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

84935684_1085613105106198_4567380196658774016_n

Kırklareli’nin Yıldız Dağları Bölümü olarak da bilinen Istrancaları’nın doğal güzelliklerinden bir bölümü daha tescil işlemleri gündemiyle koruma altına alınma sürecine girdi.

Kırklareli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü resmi internet sayfasından alınan bilgiye göre, Kırklareli Merkez İlçesi, Çağlayık Köyü’nde yer alan 3 adet Macar Meşesi Anıt Ağaç’ın tescil edilmesine yönelik karar, Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan geçti. Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun saha çalışmaları ve ilgili müracaatları neticesinde süreç olumlu yönde sonuçlandı. Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcileri, anıt ağaçların keşfedilip tescil edilmesinde büyük katkı sağlayan doğa ve çevre gönüllüsü Mehmet Kaygısız’a ayrıca teşekkürlerini sundu.

3 Şubat 2020 Pazartesi günü yapılan bu duyuru ile birlikte bir başka sevindirici haber ise, Kırklareli Armağan Köyü mevkii için geldi. Konu hakkında resmi internet sayfasında Kırklareli Merkez İlçesi Armağan Köyü’nde yer alan Kazandere Mağarası’nın tescil işlemleri için çalışmaların başlatıldığı yayınlandı.

Bilimsel görüş ve incelemeler sürecin en büyük destekçisi oldu

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu temsilcilerinin yerelde halk ile kurdukları iletişim ile birlikte saha incelemelerinin üzerine görüş aldıkları bilim insanları ve araştırma grupları, doğal ve kültürel güzelliklerin koruma altına alınmasına etken olmaya devam ediyor.

Söz konusu Armağan Köyü’nde yer alan “Kazandere Mağarası”, İstanbul Galeri Mağara Araştırma Grubu’nun incelemeleri ve raporlamaları sayesinde koruma altına alınması süreci temin edilmiş mağaranın, içinde ayırt edici oluşum özellikleri ile farklı bir yapıda olduğu bilinmektedir.

Çağlayık Köyü’nde ise tescil edilmesi için bölge komisyonundan geçen karar ile statü kazanan 3 Macar Meşesi, Güney Avrupa, İtalya, Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösteren büyük bir tür olma özelliğine sahip. (Kırklareli Kent Konseyi)