ALİ ÇAKIR

ali-çakır_Fotor2

Ön lisansını 1998 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde ( Bölüm ikincisi olarak), lisansını 2004 yılında Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği Bölümü’nde, yüksek lisansını 2007 yılında Sakarya Üniversitesi İşletme Ana Bilim Dalında tamamladı.

2002–2005 (Haziran-Ağustos) yılları arasında Hititolog Aygül Süel ve Arkeolog Mustafa Süel tarafından yönetilen Ortaköy/Çorum’daki Şapinuwa Hitit kazısına katıldı.

12.09.2005–17.05.2006 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa/ İstanbul’da Gazi İlköğretim ve Cumhuriyet İlköğretim Okullarında Sınıf Öğretmeni V. olarak görev yaptı.

2006 yılında Namık Kemal Üniversitesi Uygulama Oteli’nde, Otel Müdürü olarak göreve başladı. Aynı yıl Namık Kemal Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’ne, İşletme Müdürü olarak atandı. Bu görevi 2008 yılına kadar başarıyla sürdürdü.

2006- 2007 öğretim yılında Namık Kemal Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda S. Öğr. Elemanı olarak görev yaptı. 2007 yılında ise, Namık Kemal Üniversitesi Marmara Ereğlisi Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2009 yılında Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’na Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2009-2010 yılları arasında Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nda Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Melek Yüksekokulu’nda Yiyecek-İçecek Mutfak Uygulamaları derslerini vermekte olan Ali Çakır’ın turizm alanında yayımlanmış birçok makalesi mevcuttur. Bugüne kadar 6’sı Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği, 2’si Trakya Kalkınma Ajansı olmak üzere 8 projede çeşitli görevlerde bulunmuştur. Bunlar; Improving the Quality of Food and Beverage Vocational School Education in the Thrace Region, Food As A Mutual Cultural Heritage In Thrace RegionFood_M.C.H.Th., Tourism Paths of the Black Sea Region Project (BSB TOUR), New Start For Cross – BorderHeritagesPromotion, CulturalHeritage – AssetFor Cross-Border Cohesion And Prosperity, Initiation of Partner ships for Valorization of Local Natural Assetsand Cultural Heritage, Kırklareli Sultanlar Yolu Projesi, Cittaslow (Sakin Şehir) Vize İlçesinin Turizm Potansiyelinin Ortaya Çıkarılması’dır.

Trakya kültürel mirası üzerine çalışmalar yapan Ali Çakır’ın yayınlamış olduğu kitapları; Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri, Kırklareli Manileri, Trakya Mutfak Kültürü ve Yemekleri, Slow Food Trakya Vize, Cittaslow Vize, Kırklareli Sultanlar Yolu’dur. Cittaslow Vize Derneği kurucu üyesi olan yazar aynı zamanda Slow Food Trakya Convivium Lideridir. Evli ve Defne Naz isminde bir kız çocuğu vardır.

e-posta 1: alicakir@kirklarelikentkonseyi.org.tr

e-posta 2: alicakir1977@hotmail.com