18
KAS
2019

“Ab-ı Hayat Istrancalar” yerel halk ile buluşuyor.

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

   Bu yıl düzenlenen “6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali”nde finale kalan iki Türk yapımından biri olan ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ve yöre halkının katkılarıyla hazırlanan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi Kaynarcalılar ile buluştu.

   60 ülkeden 450 filmin yarıştığı “6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali”nde (BIFED) finale kalan iki Türk yapımı filmden biri olan ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ve yöre halkının katkılarıyla hazırlanan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, yurt dışı gösterimlerinin ardından yerel halkla buluşuyor. Taş ocaklarının saldırısı altındaki Istranca ormanlarını konu alan ve bu önemli ekosistemi korumaya çalışan yöre halkının öyküsünü belgeselleştiren “Ab-ı Hayat: Istrancalar”; Hindistan, Rusya, Yunanistan ve Azerbaycan’daki çeşitli film festivallerinde gösteriminin ardından, şimdi de Istrancalar’ın sahibi yerel halk için sergileniyor. Kırklareli’nin köy ve beldelerinde sergilenmesi planlanan filmin bu kapsamdaki ilk gösterimi Pınarhisar’ın Kaynarca ilçesinde yapıldı. 14 Kasım 2019 Perşembe günü, Kırklareli Kent Konseyi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu tarafından düzenlenen film gösterimi etkinliğinde Kaynarcalılar, Istrancalar’ın uğradığı doğa tahribatını ve yöre halkının verdiği çevre mücadelesini izleme fırsatı buldu. Kaynarca Ekrem İmamoğlu Halk Kütüphanesi’nde, saat 20.00’de düzenlenen film gösterimi etkinliğine; Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri Mahmut Sürer, Ali Şakir Kuru, Şahin Yetiş, Nüket Nazlı, Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkanı Kerem Topluoğlu, Gençlik Meclisi Başkanı Fatih Umutlu, Kaynarca Belediye Başkanı SerdarTürker ve yerel halk katıldı.

Başkan Türker, diğer belediye başkanlarına çağrıda bulundu.

   Yönetmenliğini Racia Adar Bilgenoğlu ve Sinan Kurtuluş Bilgenoğlu’nun üstlendiği, Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem’in katkı sağlayarak sunumunu yaptığı “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Film gösterimi sonrasında konuşan Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Istranca Dağları’nda büyük bir katliam olduğunu vurgulayarak Kaynarca beldesi olarak topraklarını ve sularını korumak için büyük mücadele verdiklerini ifade etti. Bu doğrultuda Göksal Çidem’e desteklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Türker, ilimizdeki tüm belediye başkanlarına da çağrıda bulunarak Istrancalar’daki doğa katliamı için bir araya gelinmesi ve Istrancalar’ın tamamının SİT alanı ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. “Ab-ı Hayat: Istrancalar” filminde emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Türker, beldelerinde düzenlenen film gösterimi etkinliği için de Kırklareli Kent Konseyi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’na teşekkürlerini iletti.

“Ya hep birlikte yok olacağız, ya da hep birlikte kazanacağız”

    Sonrasında Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkanı Kerem Topluoğlu katılımcılarla söyleşi gerçekleştirdi. Çidem konuşmasında, Istrancalar’ın doğal zenginliğine vurgu yaparak, bu güzelliklere başka gözle bakanların tek hedeflerinin daha fazla para kazanmak olduğunu vurguladı. Çidem bölgede yapılması planlanan projelerle ilgili sürekli takipte olduklarını vurgulayarak, gerekli görülen yerlerde dava açtıklarını ifade etti. Belgesel filmde, Türkiye’ye örnek olacak bir mücadelenin sergilendiğini ifade eden Çidem, bu mücadelenin büyüyerek çoğalmasının önemine dikkat çekti. Çidem sözlerini, “Ya hep birlikte yok olacağız, ya da hep birlikte kazanacağız. Başka yolu yok.” ifadesi ile sonlandırdı.

  Sonrasında konuşan Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkanı Kerem Topluoğlu, “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi hakkında detaylı bilgiler verdi. Filmi mümkün olduğunca daha geniş bir kitleye ulaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Topluoğlu, belgesel filmin yerel halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını ve gösterimlerin bundan sonra da diğer köy ve beldelerde devam edeceğini vurguladı. Konuşmasının devamında Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun faaliyetleri hakkında bilgi veren Topluoğlu, grubun öncülüğünde yakın bir zamanda Kırklareli’nde, Roma dönemine ait tarihi su tünelleri bulunduğunu belirtti.

    Kırklareli Kent Konseyi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmini, önümüzdeki dönemde de Kırklareli’nin diğer köy, belde ve ilçelerinde yerel halk ile buluşturmaya devam edecek.

thumbnail_20191114_201929 thumbnail_20191114_202606 thumbnail_20191114_211837 thumbnail_20191115_000943 (1)