14
OCA
2020

“Ab-ı Hayat: Istrancalar” Yenice Köyü’nde Yoğun İlgiyle Karşılandı

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Istrancalar’daki doğa katliamına karşı verilen mücadeleyi anlatan ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ve yöre halkının katkılarıyla hazırlanan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, Kaynarca Beldesi ve Soğucak Köyü’nün ardından Pınarhisar’ın Yenice Köyü sakinleri ile buluştu.

thumbnail_20200112_200257

2019 yılında düzenlenen “6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali”nde finale kalan iki Türk yapımından biri olan ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem ve yöre halkının katkılarıyla hazırlanan “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, yöre halkı ile buluşmaya devam ediyor. Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu tarafından düzenlenen etkinlikle, daha önce Kaynarca Beldesi ve Soğucak Köyü sakinlerine sunulan belgesel film, son olarak 12 Ocak 2020 Pazar günü, Pınarhisar ilçesine bağlı Yenice köyü sakinleri ile buluştu. Taş ocaklarının saldırısı altındaki Istranca ormanlarını konu alan ve bu önemli ekosistemi korumaya çalışan yöre halkının öyküsünü belgeselleştiren “Ab-ı Hayat: Istrancalar”, yöre halkı tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

thumbnail_20200112_194813

Yenice köy kahvesinde gerçekleşen etkinliğe; Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkan ve Temsilcileri, Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan, köy sakinleri ve yakın köylerin muhtarları katıldı. Etkinliğe ayrıca, çevreye olan duyarlılığıyla tanınan Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç da katılarak destek sağladı.

Muhtar Başkan köylülere çevre mücadelesi konusunda çağrıda bulundu

Saat 20.00’de başlayan etkinlik öncesi Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Başkanı Kerem Topluoğlu, Kırklareli Kent Konseyi bünyesindeki Çevre Meclisi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nu tanıtarak faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Topluoğlu konuşmasında, Yenice Köyü’nün her yönden korunması için, kendine özgü mağara sistemlerinin ve bitki örtüsünün hep birlikte, grup temsilcilerinin çabalarıyla koruma altına alındığını ifade ederken, Muhtar Hasan Başkan’a ve Yenice Köyü sakinlerine konukseverlikleri için teşekkürlerini sundu. Başkan Topluoğlu’nun “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi ile ilgili yaptığı kısa bilgilendirmenin ardından Yenice Köyü Muhtarı Hasan Başkan söz aldı.

Konuşmasında, çevredeki birçok köy gibi, Istrancalar’da verilen çevre mücadelesine desteklerini hiç bırakmadıklarını ifade eden Muhtar Başkan, su kaynaklarının yer değiştirmesinin yarattığı endişeleri dile getirdi. Su kaynaklarına zarar veren taş ocaklarının önüne geçilmesi adına mücadele verilmesi gerektiğini vurgulayan Muhtar Başkan, köylülere, bu konuyla ilgili tüm toplantılara katılım sağlanmaları yönünde çağrıda bulundu. Çevre kirliliği konusuna dikkat çeken muhtar, Yenice’nin çevre temizliği ile örnek gösterilen bir köy olduğunu vurguladı ve bu konuda büyük özen gösteren köy sakinlerine teşekkür etti. Muhtar Başkan konuşmasını, etkinliği düzenleyen Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’na teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

Sürer, yöre halkından gelen ihbarların önemine değindi

Konuşmaların ardından belgesel filmin gösterimine geçildi. “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmi, Yeniceliler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

Film gösteriminin hemen ardından Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi Mahmut Sürer, Yenice Köyü Mevkii’nde, İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ile birlikte yapmış oldukları mağara çalışmaları ve mağara ekosistemi hakkında bilgiler verdi. Yenice’de koruma altına alınması gereken mağarada uzman ekiplerle birlikte bir çalışma yürüttüklerini belirten Sürer, mağaranın karşısında yer alan taş ocağının genişleme talebi olduğunu, bunun önüne geçmek için köylülerin ve muhtarın katkısıyla itiraz dilekçesi verdiklerini belirtti. Bu çalışmaları gelen ihbarlar doğrultusunda yaptıklarını belirten Sürer, elde ettikleri bulguları İTÜ’ye gönderdiklerini, onların hazırladıkları raporlar neticesinde de söz konusu alanların koruma sahası ilan edildiğini, bu sayede taş ocaklarının genişleme taleplerine karşı itirazda bulunma şansı elde ettiklerini ifade etti. Bu yüzden mağara, anıt ağaç, kırmızı orman karıncası, tarihi eserler vb konularda, vatandaşlardan gelen ihbarlar doğrultusunda çalışma yürüttüklerini, böylelikle söz konusu alanların tescillenip koruma alanı altına alınmasını sağladıklarını belirten Sürer, köy sakinlerine, her türlü ihbarı kendilerine ulaştırmaları konusunda çağrıda bulundu.

thumbnail_20200112_205253

Başkan Karakoç Kent Konseyi’ne teşekkür etti

Sonrasında söz alan Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli Kent Konseyi’ne, çevre adına yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi genç arkadaşların son  yıllarda önemli çalışmalar yaparak mücadeledeki ellerini güçlendirdiğini ifade eden Karakoç, genç temsilcileri tebrik etti. Karakoç konuşmasında, taş ve kil ocaklarının, hem doğa üzerinde hem de ulaşımın sağlandığı yollar üzerinde vasıtalar yüzünden tahribat yaptığını ifade etti. Yapılan maden ve saha faaliyetlerinin ekonomik katma değer açısından Kırklareli’ne beklenenin çok altında bir getiri sağladığını katılımcılarla paylaşan Karakoç, bu ocakların kente yarardan çok zarar getirdiğinin altını çizdi. Karakoç, ayrıca su kanallarının da bu taş ocakları nedeniyle kirlendiğine dikkati çekti. Bilirkişi inceleme süreçlerinde katılımın önemine de değinen Karakoç, yöre halkını bu tür çalışmalara katılmaya davet etti. Çevre mücadelesinde geniş katılımın önemine değinen Karakoç sözlerini “Beraber olursak kazanırız” sözleri ile sonlandırdı.

IMG-20200113-WA0011

“Ab-ı-Hayat: Istrancalar” Belgesel Film Gösterimi, dilek ve temennilerin paylaşılması ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi. Kırklareli Kent Konseyi ile Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu Temsilcileri, “Ab-ı Hayat: Istrancalar” belgesel filmini, önümüzdeki dönemde de Kırklareli’nin diğer köy, belde ve ilçelerinde yerel halk ile buluşturmaya devam edeceklerini belirtti. (Kırklareli Kent Konseyi)

IMG-20200113-WA0014