18
HAZ
2019

4. Trakya Yerel Tohum Takas Çalışmaları Devam Ediyor

Yazan :
Yorumlar :Kapalı

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır Eylül ayında yapılacak olan 4. Trakya Yerel Tohum Takas Etkinliği için saha çalışmalarına devam ediyor.

WhatsApp Image 2019-06-12 at 15.56.30

 

Slow Food Trakya tarafından gerçekleştirilen Trakya’nın ilk yerel tohum takas etkinliğinin 4’üncüsü bu yıl Kırklareli’nde Eylül ayında gerçekleştirilecek. Etkinliklerde Trakya’nın ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanarak çoğaltılan yerel atalık tohumları Trakya çiftçisiyle buluşturulacak.

Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır Eylül ayında yapılacak olan 4. Trakya Yerel Tohum Takas Etkinliği için saha çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında yerel tohum ekimi yapan Pınarhisar’ın Tozaklı Köyünden Pınarhisar İmam Hatip Lisesi’nde Coğrafya Öğretmeni olan Saadettin Atalay ile Pınarhisar’ın Tozaklı Köyünde bir araya geldi.  Saadettin Atalay’ın serasını gezen Çakır, yerel tohumlar ve üretim teknikleri hakkında bilgi aldı. Saadettin Atalay Çakır’a çoğaltması ve yerel tohum takas etkinliğinde yaygınlaşması için ürettiği yerel tohumlardan verdi.  Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır Saadettin Atalay’ı yerel tohum takas etkinliğine davet etti.

Kaynak: Gülcan Kutlu  http://www.pinarhisargazetesi.com/2019/06/14/yerel-tohum-takas-etkinligi-calismalari-devam-ediyor/?fbclid=IwAR2qexY6yvaMmmGNxqQu7bGkqUP0rHVCa2aBIC9wZNVf-U9TJfP0xxRnDiE